Музыкально-компьютерные технологии в современном музыкально-образовательном процессе колледжа искусств (из материалов курса «Изучение родственных инструментов»)

Ромащенко Сергей Георгиевич

Член Союза композиторов СССР,

Центральная детская школа искусств, г. о. Химки Московской области

Music Computer Technologies in ContemporaryMusical Education Process at a College of Arts (from the Materials of the Course of Studying Related Instruments)

Sergey G. Romashchenko

Member of the Union of Composers of the USSR, Central Children’s School of Arts, Khimki, Moscow Region, Russia

Аннотация. Работа посвящена материалам курса «Изучение родственных инструментов» и затрагивает музыкально-компьютерные технологии в современном музыкально-образовательном процессе колледжа искусств. Даны ссылки на рекомендуемый репертуар, изложены примерные репертуарные требования. Автор, член Союза композиторов РФ, представил нотный текст аранжировок для клавишного электронного синтезатора, который может быть использован как учебный материал при изучении электронного инструментария, как материал изучения: аранжировок, как исполнительский материал учащимися школ искусств.

Ключевые слова: композитор, музыкально-компьютерные технологии, композиция, колледж искусств, музыкальное образование, электронные музыкальные инструменты, клавишный синтезатор.

Abstract. The work is devoted to the materials of the course Studying related instruments and touches musical and computer technologies in the modern musical training of the college. References to the recommended repertoire are given, exemplary repertory requirements for semesters are set out. The author, a member of the Union of Composers of the Russian Federation, presented the notation text of arrangements for a key electronic synthesizer, which can be used as a learning material in the study of electronic instruments, as a material for the study of arrangements, as a performing material for students in art schools.

Keywords: composer, music and computer technologies, composition, college of arts, music education, electronic musical instruments, keyboard synthesizer.